Zawsze interesowałaś się modą, ale z projektowaniem Ci nie po drodze? A może kochasz zakupy i uwielbiasz bawić się trendami? Sprawdź, kim jest stylistka i jakie ścieżki zawodowe w tej branży możesz podjąć!
Stylizacja modowa – z czego się składa?
Na początku warto zaznaczyć, że nie jest to tylko umiejętność dobrania odpowiednich ubrań do sylwetki, czy sytuacji – choć to na pewno podstawa!
Stylizacja modowa skupia się na:
- Znajomości analizy kolorystycznej i dobierania barw,
- Wiedzy z zakresu tkanin,
- Znajomości savoir-vivre wszystkich zasad kierujących doborem strojów,
- Biegłym określaniu typów sylwetek i ubrań, które do nich pasują,
- Wiedzy z historii mody,
- Biegłej znajomości trendów,
- Umiejętności wykorzystania tricków pozytywnie wpływających na korzystny wizerunek klienta.
Bez tej bazy trudno sprawnie i z pewnością odnaleźć się w tym fachu.
Stylistka – zawody
Mając w ręku konkretne umiejętności, kieruj swe kroki tam, gdzie czujesz, że chcesz się rozwijać! Poniżej znajdziesz kilka najbardziej popularnych rodzajów zawodów.
-
Stylista gwiazd
Jesteś duszą towarzystwa? Zgrabnie łączysz cekiny i wzory, a znajomi zawsze mówią, że Twoje zestawy ich zaskakują? Jeśli do tego lubisz oglądać relacje z czerwonego dywanu, w mig rozpoznajesz kreacje projektantów – fantastycznie odnajdziesz się w tym fachu. Stylista gwiazd posiada ogromne zdolności interpersonalne, potrafi komponować looki estradowe i codzienne, nie ma dla niego granic kreatywności. W jednym zdaniu: potrafi stworzyć strój, który na długo jest zapamiętany, o którym czytamy później na pierwszych stronach gazet.
Do znanych stylistów gwiazd należą m.in. Alicja Werniewicz (odpowiada za bezbłędny styl Małgorzaty Sochy), Harry Lambert (twórca wizerunku Harry’ego Styles’a) czy Dorota Williams (związana z celebrytami i artystami pracującymi dla stacji TVN).
-
Stylista osób prywatnych
Zastanawiasz się, co się kryje pod tym zawodem? Wyobraź sobie, że współpracujesz z osobami na wysokich stanowiskach : dyrektorkami finansowymi, prawniczkami, przedsiębiorczyniami… Dbasz o to, by świetnie wyglądały zarówno na balu charytatywnym, jak i na międzynarodowej konferencji, czy po prostu na co dzień. To praca pełna wyzwań! Przede wszystkim musisz zadbać o to, by podkreślić profesjonalny wizerunek i zapewnić spokój w temacie domowej garderoby.
-
Stylista zakupowy, czyli personal shopper
W galeriach handlowych, na aukcjach internetowych i wyjazdach zagranicznych czujesz się jak ryba w wodzie? Masz nosa do okazji, a do tego sprawnie rozpoznajesz sylwetki, analiza kolorystyczna nie ma przed Tobą tajemnic?
Możesz być zatrudniona w centrum handlowym, realizować indywidualne zlecenia, świadczyć porady online czy po prostu dbać o wypełnienie konkretnej listy zakupów. Spektrum działań tutaj jest naprawdę szerokie!
-
Stylista konsultant modowy
W dobie ciągle rozwijającego się e-commercu, powstających marek odzieżowych kluczowe jest wyróżnienie się na rynku i dotarcie do docelowego klienta, który naciśnie magiczny przycisk „kup teraz”. Aby to zrobić firmy często potrzebują stylisty, który na co dzień będzie produkował content na media społecznościowe czy wystylizuje modeli do lookbookowej sesji zdjęciowej. Stworzone zestawy mają być inspiracją do zakupu! Duże firmy poszukują w tym obszarze często stylisty na etat 😉 Podobnie jest w wybranych sklepach sieciowych stacjonarnych!
-
Stylista freelancer
Wolność, ale i duża odpowiedzialność – sama wybierasz z kim, dlaczego i dla kogo pracujesz, jakie projekty realizujesz, w co się angażujesz. Wtedy przyda Ci się na pewno wiedza zdobyta w naszej szkole stylizacji – w trakcie zajęć dbamy też o edukację w zakresie przedsiębiorczości.
-
Stylista sesji modowych i magazynów
Jedna z najbardziej kreatywnych odsłon zawodu stylistki i jednocześnie bardzo wymagająca praca. Prześledź karierę Karli Gruszeckiej, Mai Naskrętskiej czy Karoliny Limbach – te kobiety należą do najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych stylistek działających w mediach. Tutaj na Twoje zadania składa się przede wszystkim elastyczność, gotowość do pracy w stresujących warunkach, podróżowania, a często i dbania o pozyskanie konkretnych rzeczy, a potem ich zwrot do butiku. Może nie do końca wygląda to jak w „Diabeł ubiera się u Prady”, ale na pewno można tam znaleźć pewne elementy wspólne 😉
-
Stylista – twórca treści poradnikowych
Czy to pracując na własny rachunek, czy prowadząc rubrykę w mediach albo będąc ekspertem w telewizji lub marce odzieżowej, możesz potrzebować jeszcze kilku umiejętności:
- Przełożenia wiedzy i doświadczenia na proste porady, które wyedukują klientów,
- Sprawnego i ciekawego pisania,
- Pracy przed kamerą,
- Tworzenia graficznych zestawień stylizacji.
Co ważne, niezależnie od podjętej drogi zawodowej, praca stylisty choć wydaje się być bardzo indywidualna, opiera się na pracy w teamie – od fryzjerów, wizażystów, modelki, po fotografów czy wreszcie – zleceniodawcę. Warto więc od początku szlifować umiejętności interpersonalne i dbać o networking.
Pamiętaj też, że często te zawody się z sobą przeplatają, a Twoją profesjonalną wizytówką staje się konto na Instagramie czy własna strona www.
Kurs stylizacji – jak zostać stylistką?
Wbrew pozorom sama pasja nie wystarczy – czas uzupełnić wiedzę i warsztat. Szkoła stylizacji w Beauty Talent Academy przeprowadzi Cię przez tematy typów sylwetek, zasady dress code, analizę kolorystyczną, historię mody ale także budowanie marki osobistej i podstawy fotografii, abyś mogła świadomie tworzyć portfolio i kreować swój wizerunek ekspertki.
To naturalne dopełnienie Twoich predyspozycji i szansa na nową, lepszą jakość świadczenia usług. W BTA pracuje zespół, który swoim doświadczeniem i wiedzą pozwoli Ci odkryć ten talent!
Dołącz do naszej szkoły rocznej stylizacji i przygotuj się na zawodowe wyzwania!
Zapisz się:
Roczna Szkoła Stylizacji