Katarzyna Wojtycza o tym, jak uczynić z pasji pracę i tajnikach zawodu wizażysty

Katarzyna Wojtycza o tym, jak uczynić z pasji pracę i tajnikach zawodu wizażysty

Katarzyna Wojtycza dołączyła do grona wykładowców Beauty Talent Academy i będzie Was wspierać w rozwoju umiejętności wizażowych. Dziś macie okazję poznać ją lepiej – zapraszamy do lektury wywiadu o tym, jak uczynić z pasji pracę i co kryje się za kulisami zawodu wizażysty.

BTA: Skąd Twoja pasja i miłość do makijażu?

Katarzyna Wojtycza: Od zawsze pochłaniały mnie wszelkie prace plastyczne, a jako dziecko zamykałam się w pokoju i godzinami malowałam wszystko z mojej wyobraźni. Z czasem zaczęłam bardzo interesować się modą i kreacją wizerunku. Zaczęłam, szukając zawodu, który połączyłby moją duszę artysty, pracę z ludźmi, gdzie mogę być w każdym miejscu bez ograniczeń. Zdecydowałam, że to właśnie ścieżka wizażu! 

Jaka jest Twoja historia?

Ach, to były zupełnie inne czasy! Rodzice powtarzali mi, że najważniejsze w życiu jest znalezienie porządnego zawodu. Nie brali pod uwagę tego, że praca artystyczna to coś, o czym marzę od dziecka. Zrealizowałam więc ich plan w życiu… studiując fizjoterapię, choć los chciał inaczej.  

Poszukiwano osoby do pomocy przy pracach renowacji zabytków, więc zatrudniłam się. Obserwując innych nauczyłam się tego fachu i przez kilka lat się tym zajmowałam. Wtedy jednak zrozumiałam, że muszę iść za głosem serca. Bywało ciężko i nierzadko w złych warunkach atmosferycznych… Poczułam, że chcę czegoś bardziej kobiecego. Już w trakcie studiów zapisałam się do szkoły wizażu! Założyłam, że zrobię wszystko, aby być w tym, co kocham, jak najlepsza. Po ukończonej nauce zatrudniłam się jako wizażysta marki Inglot.

Choć dobrze wspominam pierwsze spotkania z zawodem, to realia i oczekiwania klientek oraz spory stres nie raz były paraliżujące. Krok po kroku uczyłam się z nim walczyć zdobywając nowe umiejętności. Od tamtego czasu wszystko ruszyło jak lawina!

Otrzymałam pracę jako wizażysta prestiżowej marki MAC, przeszłam masę szkoleń z rewelacyjnymi kosmetykami, totalnie rozwinęłam skrzydła, zapragnęłam uczyć innych i przekazywać zdobytą dotychczas wiedzę. Wreszcie – zostałam trenerem makijażu w jednej z wrocławskich szkół. Dodatkowo prowadzenie pokazów na żywo pozwoliło mi szlifować trudniejsze techniki makijażu, aby w końcu otworzyć coś swojego. Dziś prowadzę własne studio wizażu we Wrocławiu, gdzie uczę techniki, miłości i pasji do zawodu! 

Co Twoim zdaniem jest najważniejsze w pracy z klientem w takim zawodzie jak wizażysta? 

Zawsze oddaję podczas malowania całe serce swoim klientkom. Niezwykle ważne są pasja, pokora, ale i słuchanie innych ludzi oraz dbanie o samorozwój.

Wykształcenie, praktyka, doświadczenie – jak rozwijać się w branży wizażu?

Podstawowa zasada: ćwiczyć! Szukać wartościowych szkoleń, nie bać się nowych wyzwań w pracy przy sesjach czy na planach filmowych, szukać nowych możliwości – eventów, konferencji, a wszystko przyjdzie szybciej niż myślimy!

Jaki makijaż / technika są Twoimi ulubionymi?

Uwielbiam wschodnie techniki, a przede wszystkim prace na mokrych produktach. W moim odczuciu, makijaż musi być oryginalny, ale też bardzo kobiecy. 

Jak zapatrujesz się na nowe trendy w makijażu, czy warto za nimi podążać?

Oczywiście, w pracy artystycznej bardzo ważne są nowinki. To one pozwalają rozwijać głowę i nie stać w miejscu!

Dlaczego warto się uczyć w szkole makijażowej?

Przede wszystkim daje nam to porządne i kompleksowe przygotowanie do zawodu. Doświadczona osoba może nauczyć nas nie tylko świetnej techniki, ale i obsługi klienta czy podejścia do zawodu. A także innych rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie pracy w branży beauty. Ekspert nas poprowadzi, pomoże uniknąć błędów.

Jak widzisz potrzeby klientek względem makijażu obecnie? Co się zmieniło na przestrzeni lat?

Panie są coraz bardziej świadome i wymagające. Same wiedzą już sporo na temat makijażowych tricków, a od wizażysty wymagają bezwzględnej czystości, solidnej, technicznej wiedzy i nowości, którymi ich zaskoczymy! 

Twoje Top 5 marek, rzeczy bez których nie wyobrażasz sobie pracy?

MAC 

Make Up Atelier Paris 

Hourglass

Jakie rady dałabyś naszym przyszłym kursantom i kursantkom przy wyborze ścieżki zawodowej?

Dobra szkoła i kursy, dużo samozaparcia i pewności siebie! A każde marzenie się spełni 😊

Czego nauczymy się podczas Twojego kursu?

W wielkim skrócie: techniki pracy na mokrych produktach, klejenie pigmentów, kształty w makijażu, a do tego masa rzeczy organizacyjnych i prawnych. Wszystko, czego potrzebujesz na początku.


KWESTIONARIUSZ


Jaki film ostatnio zobaczyłaś?

Może to nie film, a program o wizażystach: Glow up. Uwielbiam go!

Twoje ulubione miejsce we Wrocławiu?

Zielony rower: świetne miejsce do odpoczynku oraz zjedzenia czegoś pysznego i zdrowego. 

Twoja ulubiona marka?

MAC


Jaką książkę branżową polecasz?

Rea Moris „Makijaż bez tajemnic” 

Inspirująca osoba z branży?

Olga Tomina 

Dowiedz się więcej o kursie MASTERclass >>

Obserwuj IG Katarzyny: kliknij tutaj