Jak dbać o włosy podczas lata?

Jak dbać o włosy podczas lata?

Lato, które tak kochamy serwuje nam niestety nie tylko piękną opaleniznę, dłuższe dni i lepszy humor, ale również nadmiar promieniowana UV, suche powietrze i wysokie temperatury, co stanowi ogromne wyzwanie dla naszych włosów. Zwykle w intensywnych okresach nasze kosmyki robią się suche, wypłowiałe i przestają się układać – wynika to z wpływu promieni na melaninę, czyli nasz naturalny barwnik. Poniżej przedstawiamy kilka metod, jak dbać o włosy podczas lata!

Noś nakrycia głowy!

Niby banalne i bagatelizowane, ale nakrycie głowy to naprawdę bardzo ważny element ubioru podczas lata. Wystarczy zwykła chusta, kapelusz albo czapka z daszkiem, aby ograniczyć kontakt promieni z naszymi kosmykami, co poskutkuje tym, że cebulki nie będą wystawione na słońce. Traktuj je jako letni niezbędnik.

Pomijając ochronę włosa, w lato łatwo o udary, a nakrycie głowy skutecznie to minimalizuje.

Stosuj produkty z filtrami UV

Promieniowanie słoneczne powoduje odchylenie się łusek włosów i niszczenie ich kory. Tak jak pisaliśmy we wstępie – włosy wtedy zaczynają robić się szare, suche i bez połysku. Tak, jak chronimy skórę kremami z SPF50, tak samo powinniśmy pomyśleć o naszej głowie. Na rynku jest wiele różnych pianek, odżywek czy mgiełek, które regularnie stosowane mocno blokują wpływ promieniowania.  Warto zaopatrzyć się w jeden produkt i używać do regularnie, nawet będąc już na dworze.

Jak dbać o włosy latem: olejowanie

Świetnie sprawdzi się w połowie lata, podczas, gdy włosy „dostały już troszkę w kość”. Olejowanie ma silnie regenerujące działanie, odżywia, nadaje połysku, blasku i wzmacnia ich końcówki. Olejowanie włosów wymaga regularności i systematyczności.

Latem warto nakładać olej na włosy minimum raz w tygodniu, w zależności od warunków, w jakich przebywamy. Jeśli mamy styczność ze słoną wodą, gorącym wiatrem i jesteśmy wystawieni bezpośrednio na działanie promieni, warto zwiększyć ilość nawet do dwóch/trzech razy w tygodniu. Zabieg można wykonywać przed, jak i po umyciu głowy, pamiętajcie tylko, aby wybrać odpowiedni do swoich włosów i potrzeb produkt!

Odpowiednie produkty do mycia

Wraz z wysokimi temperaturami wzrasta potrzeba mycia. Warto postawić na naturalne, lekkie szampony, które mają prosty skład. Nie ma potrzeby obciążać dodatkowo naszych włosów!

Zwróć uwagę, czy produkt posiada specjalny kompleks NMF, który zapobiega utracie wody, a tym samym przesuszeniu. Przydatne będą preparaty z wyciągami roślinnymi, np. z białej lilii. W składzie powinna się także znajdować witamina E, która wykazuje silne działanie przeciwutleniające.

Jakie substancje pomagają w odbudowie?

  • emolienty: oleje – np. migdałowe, nadające włosom połysk,
  • proteiny np.: mleka, jedwabiu, stanowiące podstawowy budulec włosów,
  • humektanty nawilżające włosy i wiążące cząsteczki wody, np: mocznik.

Wiesz już, jak dbać o włosy latem w trakcie domowej pielęgnacji. Natomiast, jeśli zależy Ci na rozwijaniu się we fryzjerskim fachu, tę wiedzę trzeba pogłębić. Inaczej zachowują się włosy falowane, inaczej sprężyste loki, ciemne, jasne lub farbowane. W naszej szkole rocznej nie zabraknie również zajęć z tego zakresu. Dobry fryzjer to taki, który nie tylko układa fryzurę na chwilę, ale też zadba o włosy od środka i wydobędzie ich potencjał.

Więcej informacji o naszej ofercie edukacyjnej >>