Na blogu Beauty Talent Academy chcemy się z Wami dzielić nie tylko informacjami na temat ścieżki rozwoju umiejętności czy kursów dostępnych w naszej szkole, ale także trendów w pielegnacji i modzie. W końcu kluczem do budowania pozycji eksperta w swojej dziedzinie jest także wiedza! Dziś przyjrzymy się olejkom do twarzy. Wraz ze wzrostem popularności kosmetyków naturalnych, rośnie również zainteresowanie dobroczynnymi właściwościami tych specyfików. Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy półce z kosmetykami? Podpowiemy, jak dobrać i używać olejki do twarzy!
Jaki olejek do jakiego rodzaju skóry dobrać?
Zacznijmy od podstaw! Rozróżniamy trzy podstawowe typy olejków, które możemy podzielić na kategorie:
a) SCHNĄCE
Są to olejki o lekkiej konsystencji. Wchłaniają się bardzo szybko, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze, a cera jest po nich matowa, nieklejąca. Rekomendujemy je osobom o tłustej bądź trądzikowej cerze, ponieważ dzięki swojej lekkości nie zapychają porów ani gruczołów łojowych. Takimi olejami są na przykład: olej z czarnuszki, konopny oraz lniany. Skład olejów schnących w ponad 50% stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
b) PÓŁSCHNĄCE
Te produkty charakteryzują się tym samym, czym oleje schnące – lekką konsystencją, natomiast jest większe prawdopodobieństwo pozostawienia przez nie tłustej warstwy na skórze, z racji dłuższego czasu wchłaniania. Olejki te mają silne działanie ujędrniające, rozświetlające i nawilżające, zaleca
się je osobom z cerą normalną i mieszaną. W składzie znajdziemy więcej niż 20%, ale mniej niż 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Olejki z tej grupy to: olej ze słodkich migdałów, arganowy lub słonecznikowy.
c) NIESCHNĄCE
Są to oleje o najcięższej konsystencji. Najwolniej się wchłaniają i mogą pozostawiać tłusty film na skórze. Zaleca się go osobom o cerze dojrzałej i suchej. Charakterystyczna dla tych produktów jest bardzo gęsta konsystencja, która świetnie się sprawdza, gdy skóra potrzebuje dogłębnego nawilżenia. Olejki te mogą mieć właściwości zapychające pory, więc osoby ze skłonnością do zanieczyszczeń powinny na nie uważać. Do tej grupy należą: oleje kokosowe, macadamia lub z pszenicy. Zawierają w składzie nie więcej
niż 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Korzyści z codziennej pielęgnacji
Szczególnie zimą, skóra jest narażona na przesuszenia, które mogą prowadzić w późniejszym czasie do innych, poważniejszych nieprzyjemności. Oleje są okluzyjne, działają jako emolient, który zamyka wilgoć w skórze. Dzięki temu jest bardziej elastyczna i miękka, a zmarszczki wolniej się tworzą.
Jedną z cech olejków jest to, że szybciej niż kremy wnikają przez warstwy naskórka, mają w swojej strukturze lipidy, które są zbliżone do tych, które pochodzą z ludzkiego naskórka. Dlatego są dobrze wchłaniane i dostarczają nawet podwójną dawkę składników odżywczych i substancji aktywnych.
Oleje cechują się też wysoką zawartością witamin, które wspomagają regenerację skóry, dodają zdrowego i promiennego wyglądu, natłuszczają cerę i uelastyczniają, w przypadku olejów schnących mogą usunąć również zaczerwienienia.
Jak aplikować olejek?
Kolejność i sposób nakładania olejku na twarz są niezwykle istotne. Można wręcz powiedzieć, że od tego zależy, czy pomagamy naszej skórze, czy jej szkodzimy. Do dzieła!
- Najpierw należy dokładnie oczyścić skórę żelem myjącym (i oczywiście pozbyć się makijażu, jeśli takowy był nałożony).
- Następnie tonizować twarz tonikiem lub hydrolatem. Warto użyć jakiegoś serum pod olejek, nie jest to warunek konieczny, ale na pewno wspomoże wchłanianie. Ważne jest, aby skóra przed nałożeniem produktu była wilgotna!
- W zależności od potrzeb skóry możemy przyjąć kilka taktyk.
- Lżejsze olejki, które łatwo się wchłaniają i nie tworzą powłoki na skórze, lepiej nakładać w kolejności: serum – olejek – krem.
- Jeśli olejki są tłustsze, raczej w kolejności: serum – krem – olejek (lub kropla olejku do kremu). Jest to najczęściej stosowana metoda, dyktowana tradycyjnym schematem od najlżejszego do najcięższego.
Olejki do twarzy: o czym warto pamiętać?
- o tym, aby aplikować go na wilgotną twarz,
- o masowaniu podczas nakładania, ponieważ wspiera to krążenie krwi i wchłanialność,
- o tym, aby dobrze dobrać olejek do swojego typu skóry i aktualnych potrzeb.
Olej + krem
Jesteś zabiegana, a w ciągu dnia nie masz zbyt dużo czasu na pielęgnację (albo chcesz ją ograniczyć do absolutnego minimum)?
Rozważ olejkowe SPA! Trzeba z tym jednak uważać, bo istnieje ryzyko, że formuła kremu będzie zbyt ciężka dla naszej skóry! Na czym polega? Dodaj olejek do swojego kremu: kilka kropel na dłoń lub do opakowania z kremem. Eksperci zalecają tą drugą metodę, żeby mieć pewność, że nie zapomni się o
nałożeniu olejku. Jest to wygodna opcja dla osób, które nie mają problemów z cerą i nie reaguje ona w żaden sposób na kolejność nakładania produktów.
Ważne! Zaleca się nakładać mieszankę na lekko wilgotną skórę i wmasowywać w twarz, aż do
momentu, w którym krem częściowo ulegnie wchłonięciu. Sprawdzi się ona najlepiej w przypadku osób z cerą mieszaną.
A Ty stosujesz olejki do twarzy?
Sprawdź nasze kursy kosmetologiczne: OFERTA